Hemzemin Geçit Erken Uyarı Sistemi (HEGEUS)

hemzemin

Hemzemin Geçit Erken Uyarı Sistemi, hemzemin geçide yaklaşmakta olan trenlere geçidin güncel durumu hakkında önceden bilgi vererek olası kazaları önlemektedir. HEGEUS tarafından hemzemin geçit üzerinde bulunan yabancı cisim ya da canlılar tespit edilerek, makinist kabinine yerleştirilen el terminalleri aracılığıyla uyarı mesajı üretilmektedir. Böylece, sistem, makinisti sesli ve görsel mesajla anlık uyararak makinistin yavaşlaması için gerekli zamanı tanımaktadır.

Sistem, üç ana bölümden oluşmaktadır:

Olay ve nesne algılama kamerası
HEGEUS Merkezi Yazılımı
El terminalleri

HEGEUS Çalışma Prensibi
Olay algılama ve Görüntü Aktarma Kamerasından gelen veriler işlenerek hem merkezi METIS sistemine hem de geçitle alakalı trenlerdeki terminallere iletilmektedir. Görüntüleme ekranı yazılımı GPS verilerini kullanarak trenin yerini tespit etmektedir. Trenin sistemin kurulu olduğu bir hemzemin geçide 1.5km’den daha fazla yaklaşması durumunda görüntü ve alarm bilgilerini ekranda göstermektedir. Alarm olması durumunda sesli ikaz verilmektedir. Hemzemin geçide, trenin seyrini etkileyecek herhangi bir nesne girmesi durumunda kameralar otomatik olarak alarm üretmektedir. Bu sayede makinist, tehlikeli bir durumdan haberdar olup trenin hızını ayarlayabilmektedir.

HEGEUS Merkezi Yazılım
HEGEUS sisteminin kontrolü, konfigüre edilmesi, gerekli durumlarda sisteme uzaktan müdahalenin yapılmasında görev alacak olan web tabanlı yazılım METIS, Internet Explorer, Google Chrome, Firefox vb. yaygın kullanımdaki web tarayıcılar ile sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Yazılım en genel hali ile 3 kategoride kullanıcı-yetki profiline sahiptir. Bunlar; Yönetici Arayüzü, Operatör Arayüzü ve Genel Arayüz. Bu kullanıcıların yetkilerine göre harita kullanımı, ölçek değiştirme, yakınlaştırma-uzaklaştırma ve (A0-A4arası) idare logosuna sahip antetli çıktı alabilme özellikleri bulunmaktadır. El terminallerindeki yazılım ise tren hemzemin geçitten geçip, belirli bir mesafeye kadar uzaklaştıktan sonra ekrandaki hemzemin geçit görüntüsünü değiştirerek kullanıcıya trenin konumunu gösteren bir harita sunmaktadır.