Online Alarm Takip Hizmeti

Gelişen iletişim teknolojilerinin alarm sistemleriyle başarılı entegrasyonu, yaşadığımız mekanları hem daha güvenli kılmakta hem de alarm ve mesai takibi gibi önemli raporlama imkânları sunarak bu tür hizmetlerin gün geçtikçe daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır.

Bu hizmeti veren merkezlerde abone sinyallerini 7/24 takip eden operatörlerin alarm anında mekanınıza müdahale edebilir durumdaki ilgili birimi (polis, itfaiye, jandarma vb.) en kısa zamanda yönlendirme özelliği, sağladığı en önemli avantajlardan biridir.
Türkiye’ deki alarm sistemleri, yüzde 98’e varan oranda telefon hatları ile takip edilmektedir. Telefon hatları üzerinden izleme, muhakkak bu hizmeti hiç almayan bir sisteme oranla çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Fakat IP üzerinden yapılanonline izlemeyle kıyaslanması söz konusu bile değildir. IP üzerinden online takip, yeni teknoloji olması yanı sıra iletişim maliyetini de minimuma indirgemektedir.

• Sisteminiz, her 20 saniyede 1 test sinyali göndermek üzere programlanabilir…

Telefon hatları ile yapılan izlemelerde, paneller genellikle günde 1 kez test sinyali göndermek üzere programlanırlar. Örneğin; günde sadece bir defa belirli bir saatte test göndermek için programlanan alarm paneli, sisteme bağlı tüm ekipmanları sadece programlanan saatte test eder ve izleme merkezine raporlar. Oysa telefon hattınız kesildiğinde veya sabote edildiğinde bu bilgi, izleme merkezine bir sonraki test saatine kadar ulaşmaz. Böylece, dakikaların bile çok önemli olduğu hırsızlık olaylarında ciddi bir zafiyet oluşur.
Online alarm takipte ise, görüntülü telefon görüşmelerinin de altyapısını oluşturanGPRS data ağı üzerinden, merkeze her 20 saniyede 1 test sinyali gönderebilecek şekilde programlanabilmektedir. Böylece alarm sisteminiz adeta online bir güvenlik sistemine dönüşmektedir.
Online alarm takibin bir diğer avantajı ise telefon hatlarını kullanmamasına rağmen telefon hatlarına gelen sabotajlara karşı da sisteminizi kontrol etmesi ve bu gibi durumları anında izleme merkezine bildirmesidir.

• Online izlemede izleme maliyetleriniz hemen hemen bedava…

GPRS, mobil cihaz kullanıcılarına GSM şebekeleri üzerinden kesintisiz internet bağlantısı sunan bir kablosuz iletişim servisidir. GPRS teknolojisi, kullanıcısına yüksek erişim hızının yanı sıra, bağlantı süresine göre değil, gerçekleştirilen veri alışveriş miktarına göre tarifelendirilen ucuz iletişim olanağı da sağlamaktadır. Böylelikle kullanıcısına “sürekli hatta” olma imkânını çok ucuza sunmaktadır.
Örneğin, alarm sisteminizin Avrupa standartlarında kabul gören bir süre olan 6 dakikada 1 yani günde toplam 240 test sinyalini GPRS ile göndermenin maliyeti en fazla 5 YTL olacaktır. Aynı sayıda test sinyalini telefon hatları ile göndermeniz teknik açından mümkün olmadığı gibi eğer gönderebilseydik ortaya çıkacak maliyet ise 500 YTL’yi bulacaktı.

• GPRS hattı koparsa ne olacak?

Online alarm takibinin sistem sahibine sağladığı önemli avantajlardan biri de, ne olursa olsun alarm takip merkezi ile iletişimini koparmamasıdır. GPRS sağlayıcınızda herhangi sorun oluştuğu zaman sistem otomatik olarak belirlediğiniz aralıkta SMS ile iletişime geçmektedir. SMS hizmetinin de çalışmadığı durumlarda ise sistem yine devre dışı kalmaz ve telefon hattından iletişime devam eder. Ayrıca alarm anında yetkili cep telefonuna mesaj olarak da haber verir.

• Hali hazırda izleme hizmeti alanlar da bu teknolojinin avantajlarından faydalanabilir…

Yaklaşık 2 senedir online alarm takip hizmeti veren merkezlerden biri de Güvenli Hayat Alarm Takip Merkezi A.Ş.’dir. Abonelerinin %20’sine online alarm takip hizmeti veren Güvenli Hayat, teknolojik altyapısı ve deneyimli personeli ile gelişmiş ülkelerdeki proseslere göre sadece izleme ve raporlama hizmetleri veren bir kurumdur.

BMG Güvenlik ve Kamera sistemleri Güvenlihayat yetkili distribütörüdür.

web adresi: http://www.guvenlihayat.com

rootmaster

Comments are closed.